Jste zde

Hodnocení

Dovolte mi, abych jako každý rok stručně shrnul hodnocení letošního ročníku P2D2 2019. Nejdříve ale pět z vás kteří nám zaslali hodnocení a jako vylosovaní získávají volný vstup na příští ročník:

  • Jindřich Křivohlávek
  • Jiri Macku
  • Ondřej Vondra
  • Ivo Henych
  • Igor Hudak

Co se týká hodnocení, nejdříve se podívejme na hodnocení konference jako celku - výběru přednášek a organizace, a to ve srovnání s předchozími čtyřmi ročníky.

 

U organizace si poměrně stabilně držíme celkem dobré hodnocení - nadprůměrné a výborné davají dohromady cca 95% zaslaných. Stejně jako v předchozích letech platí velké poděkování všem kdo se na organizaci konference podíleli, ať už v měsících před konferencí nebo v jejím průběhu. A stejně tak díky i sponzorům, bez kterých by konference buď musela být výrazně dražší a nebo bychom museli omezit servis okolo (např. catering nebo zahraniční řečníky).

S hodnocením výběru přednášek je to už tradičně o dost komplikovanější - velmi záleží na tom kdo nám nabídne jaké přednášky a jak se komu trefíme do jeho oblasti zájmů. Podle hodnocení to vypadá že zhruba od roku 2016 se trefujeme tak nějak pořád stejně, a do budoucna asi nelze čekat nějakou úplně zásadní změnu. Nejlepší možnost jak ovlivnit program konference aby lépe odpovídal vašim představám je nabídnou vlastní přednášku ;-)

Co se týká hodnocení přednášek, podívejme se na celkovou statistiku - u každé přednášky byla možnost hodnotit téma a přednes, oboje na pětihodnotové stupnici (1=špatný, 5=výborný). V součtu přes všechny přednášky vypadá průměrné hodnocení za poslední tři ročníky P2D2 takto:

Do témat jsme se zřejmě trefili o něco hůře než v roce 2018 (a plus minus stejně jako 2015 a 2017), což je fajn. V roce 2018 se prostě témata sešla nějak lépe, je hodně o náhodě. U kvality přednášek si poslední roky držíme víceméně stejné hodnocení - jsem rád že oproti 2015 a 2016 jsme se zlepšili, ale asi nejde očekávat nějaké další zásadní zlepšení mezi řečníky vždy bude někdo kdo (zatím) často nepřednáší, apod.

Co se týká hodnocení jednotlivých přednášek podle tématu/prezentace, pořadí nejlepších přednášek dle tématu vypadá takto:

  • What's new in PostgreSQL 11
  • Logická replikace - zkušenosti z praktického nasazení
  • Professional PostgreSQL monitoring made easy

a podle prezentace

  • What's new in PostgreSQL 11
  • Jak zacházet s časem v Postgresu, aneb jak se nebát změny času
  • Logická replikace - zkušenosti z praktického nasazení

Zpětná vazba / Dotazy

A nyní reakce na několik dotazů / poznámek z hodnotícího formuláře, na témata která by mohla zajímat i další ...

Q: Čím dál více se témata zaměřují na správu, replikaci a administraci, než na vlastní vývoj. Mě subjektivně by vyhovovalo více témat podobných tématu "Jak zacházet s časem", který více cílí na nějaký segment vývoje v PostgreSQL. Například tvorba a práce s materializovanými pohledy (zda už jsou v PostgreSQL v praxi použitelné, nebo stále nikoli). PostgreSQL je jedna z mála objektově-relačních databází. Zajímala by mě třeba zkušenost ostatních například s dědičností tabulek na databázi (například v souvislosti s klíči a indexy). Já mám zkušenosti asi bohaté, ale spíše negativní. Dále třeba zkušenosti s vývojem procedur (funkcí) v jiných jazycích než PL/pgSQL (např. PL/Python, PL/JAVA, PL/Scheme) a následné srovnání výkonu. Co jsem se bavil dnes několika vývojáři, spousta z nich je hojně využívá a mají dost rozdílné názory a zkušenosti. Další zajímavé téma je třeba zkušenosti s tvorbou vlastních extensions. Možná se ale pletu a konference je primárně určena pro jinou sortu vývojářů, než jsem já. :-)

A: Určitě to není tak že bychom se konferenci snažili tlačit směrem od vývojových témat - pokud nám lidé budou nabízet přednášky na vývojová témata, rádi je přijmeme. Například když Pavel navrhl přednášku o práci s časovými typy, naprosto bez problémů se dostala na program. To samé o těch dalších tématech (materializované pohledy, dědičnost, procedurální jazyky, ..) -. pokud nám na tato témata někdo navrhne přednášku, budeme jenom rádi. A naopak - pokud takový návrh nepřijde, moc s tím neuděláme. Čili to nejlepší co můžete udělat je přihlásit takovou přednášku sám/sama, a pohovořit o svých zkušenostech, byť třeba negativních. Jasně, mluvit před 250 lidmi možná není úplně jednoduché a třeba s vámi někdo nebude souhlasit, no ale to k tomu tak nějak patří. Pokud si to chcete odzkoušet před menším počtem lidí tak se nabízí například Prague PostgreSQL Meetup.

Q: Zaujala mě poslední přednáška, která se týkala zpracování senzorických dat v průmyslu. Ocenil bych více řečníků z podobných odvětví oproti těm z "IT firem". Zajímavé jsou i časové řady nebo geografická data, replikaci a HA už známe :)

A: Souhlasím, závěrečná přednáška byla příjemným a užitečným osvěžením. Určitě bychom rádi takové přednášky rádi i v budoucnu. Ad další témata - ano, geografická data nebo časové řady jsou jistě zajímavá témata, ale opět to závisí na tom kdo nám pošle jaká témata. Čili zauvažujte o vlastní přednášce a/nebo zkoušejte na jiných konferencích zlanařit řečníky s přednáškami které vás zaujaly.

Q: Jde vidět, že se začátkem konference nemyslíte na moraváky, kteří díky prvním vlakům, které přijíždějí do Prahy začátek téměř nemůžou stihnout.

A: Určitě se nesnažíme nějak škodit Moravákům, ale začátek konference nemůžeme nějak moc posouvat protože pak hrozí že nám bude čas chybět jinde. Pro příští rok ale zvážíme že bychom začali např. až v 9:30 (namísto 9:00) a trochu posuneme program nebo lehce zkrátíme oběd apod.

Plány pro P2D2 2020

Organizovat P2D2 2020 sice fakticky začneme organizovat až za několik měsíců, nicméně i nadále přepdokládáme zachování stávajícího formátu konference, tj. 1 den školení + 1 den přednášek. Uvažovali jsme o rozšíření druhého dne na dva tracky, ale to je poměrně zásadní změna formátu konference a komplikace po organizační stránce (účastníci si stěžují že se přednášky překrývají, apod.). A hlavně to vyžaduje dostatečný počet přednášek, což je asi nejnáročnější součást přípravy komference.

Pokud vás napadá co dalšího bychom v tomto ohledu mohli udělat, sem s nápady - info@p2d2.cz.