Markus Winand / winand.at /
Fetching results in a page-wise manner is still a very common requirement—even when using an ‘infinite scrolling’ user interface. This session explains how to use one of PostgreSQL’s unique capabilities to implement these queries in a way that outperforms the traditional LIMIT/OFFSET approach.
Pavel Stěhule / GoodData
Jak stručně popsat další verzi? PostgreSQL 9.3 více dveří otevírá než zavírá. Obsahuje několik vlastností které byly několik let připravovány nebo bylo obtížné dosánout shody jak je implementovat. Tyto funkce, jako například kontrolní součty datových stránek, materializované pohledy nebo DDL triggery, jsou uživatelům představovány ve velice hrubé podobě a práce na nich potrvají určitě ještě několik let. Kromě těchto vlastností ale 9.3 obsahuje několik bonbónků jako je například LATERAL klauzule, spousta optimalizací (například rychlejší operace s typem NUMERIC nebo vyřešení výkonnostních problémů souvisejícím se zamykáním kvůli referenční integritě), nové funkce pro operace s JSON typem nebo statistiky pro datový typ RANGE. Přednáška by vám měla pomoci udělat si vlastní představu o 9.3 a upozornit na nové vlastnosti které můžete používat ve vašich aplikacích.
Tomáš Vondra / GoodData /
Jednou z velmi silných stránek PostgreSQL je extrémní flexibilita a rozšiřitelnost. Jen velmi malá část vývojářů má ale přehled o dostupných extenzích, tj. jednoduše instalovatelných pluginech poskytujících netradiční datové typy, různé knihovny, administrační nástroje a tak dále. Podívejme se na několik zajímavých užitečných extenzí, které by se vám mohly hodit. Některé ze zmiňovaných extenzí jsou dodávány přímo s PostgreSQL (hstore, ltree, pgcrypto, pg_stat_statements, ...), některé jsou dostupné na PGXN (semversion, pg_reorg, pg_tap, ...) ale třeba i na githubu.
Jan Pěček / MAFRA, a.s. /
Hledali jsme řešení, jak co nejefektivněji zaznamenávat změny určitých dat v databázi. Cílem je hlídat, co všechno uživatel změní, a s těmito změnami následně pracovat. Změny je tak třeba schvalovat a připravit k publikaci na web, tj. je denormalizujeme pro rychlé čtení. Přednáška představuje řešení, které vyvíjíme ve společnosti MAFRA, a.s. pro katalog firem TOPkontakt.cz v rámci projektů rodiny iDNES.cz. Kromě popisu výsledného řešení se dotkneme částečně i zkušeností z postupného přechodu z MySQL na PostgreSQL. Téma není určeno expertům, pro než je podobná záležitost nejspíše rutinou. Méně zkušenější uživatelé se ale jistě s problémem verzování dat či přechodem z MySQL na PostgreSQL již setkali. Právě pro ně je určena tato přednáška.
Michal Valenta / FIT ČVUT
Příspěvek je zamýšlen spíše jako úvod do diskuse. Vycházím ze své více než desetileté zkušenosti s výukou databázových systémů na ČVUT. Během té doby se mnoho věcí změnilo a posunulo. Konkrétně: studenti přicházejí s jinou empirickou zkušeností s IT, změnily se techniky a metodiky vývoje SW a aplikační doména databází se značně rozšířila. V kontextu těchto změn nemusí být odpověď na otázku v názvu příspěvku snadná.
Jan Holčapek / GoodData
V naší aplikaci do PostgreSQL nalíváme spoustu dat - většinou hromadně z CSV souborů. Tradiční způsob jak toto dělat je COPY příkaz, ale to je občas dost pomalé (zejména pokud jsou na tabulce indexy) protože PostgreSQL používá pouze jedno CPU a nemá některé příkazy které potřebujeme - například MERGE příkaz. Naštěstí, existuje rozšíření pg_bulkload které některé problémy řeší. Během přednášky ukážeme jak pg_bulkload používat, jaké možnosti nabízí a srovnáme jeho výkon s prostým COPY v různých situacích. A protože nic není dokonalé, ukážeme si několik nevýhod kterých byste si u pg_bulkloadu měli být vědomi.
Honza Král a Karel Minařík / Elasticsearch
Rádi bychom představili search engine Elasticearch, jeho vlastnosti a možnosti využití. Podíváme se jak a proč využít Elasticsearch pro prohledávání dat uložených v PostgreSQL, čím se liší od integrovaných řešení a co nám nabízí navíc. Vše bude demonstrováno na příkladech z praxe Českých i zahraničních projektů.