Jste zde

Hodnocení

Dovolte mi, abych jako každý rok stručně shrnul hodnocení letošního ročníku P2D2 2022. Nejdříve ale pět z vás kteří nám zaslali hodnocení a jako vylosovaní získávají volný vstup na příští ročník:

 • Martin Swiech
 • Jakub Hadámek
 • Simona Němečková
 • Michal Vrany
 • Lukáš Jelínek

Co se týká hodnocení, nejdříve se podívejme na hodnocení konference jako celku - výběru přednášek a organizace, a to ve srovnání s předchozími několika ročníky.

 

U organizace si poměrně stabilně držíme celkem dobré hodnocení - v předchozích letech dávaly nadprůměrné a výborné hodnocení dohromady cca 95% zaslaných. To jsme letos dokonce překonali, dosáhli jsme 100% a dorovnali jsme tak maximum z roku 2017 - nebo možná ještě lehce překonali, díky většímu procentu výborných hodnocení. To mne obecně velmi těší, ale zcela realisticky bude velmi obtížné / nemožné tuto laťku udržet nebo snad překonat. Letos se nic zásadního nepokazilo, ale to je spíš výjimka. A možností jak konferenci vylepšit bez zásadní změny formátu (více dní, více tracků) asi příliš není.

S hodnocením výběru přednášek je to už tradičně komplikovanější, protože daleko výrazněji závisí na externích faktorech (kdo nám nabdne jaké přednášky atd.), a také na tom jak se trefíme do oblasti zájmů účastníků. Je to dost o náhodě, někdy se trefíme lépe někdy hůře. Podívejme se na celkovou statistiku - u každé přednášky byla možnost hodnotit téma a přednes, oboje na pětihodnotové stupnici (1=špatný, 5=výborný). V součtu přes všechny přednášky vypadá průměrné hodnocení od roku 2015 takto:

Letos jsme si bohužel v obou parametrech (výběr témat i prezentaci) trefili o něco hůře - ne tak špatně jako v letech 2015/16, ale o poznání hůře než pro poslední ročník 2020.

Co se týká hodnocení jednotlivých přednášek podle tématu/prezentace, pořadí nejlepších přednášek dle tématu vypadá takto:

 • A look at the Elephant's trunk - PostgreSQL 15
 • Novinky v BRIN indexech
 • Izolace transakcí v PostgreSQLProfessional PostgreSQL scheduling made easy

a podle prezentace

 • Novinky v BRIN indexech
 • Pokročilá práce v psql
 • A look at the Elephant's trunk - PostgreSQL 15

Zpětná vazba / Dotazy

A nyní reakce na několik dotazů / poznámek z hodnotícího formuláře, na témata která by mohla zajímat i další ...

Q: Napadá mě jen jedna věc. A je to asi i pěkná blbost, ale kdyby byly u občerstvení papírky (nebo klidně to může být detailně popsáno někde na webu) s tím, co daný pokrm obsahuje tak by to bylo skvělé (například "obložené kaiserky" vypadaly fajnově, ale když nevím jestli v nich je rajče tak je to takové složité...)

A: Naprosto souhlasím, tohle by tam asi mělo být - alergeny, apod. Ona by vám to obsluha asi byla schopná říct, ale když to bude na papíře tak je to jednodušší. Pro příští rok zajistím aby to tam catering měl.

Q: Nebyla označená učebna, kde se přednáší ;)

A: To je pravda, doufám že tam někdo celý den nebloudil ;-)

Q: U pokročilé práce s psql byl trochu přebuzený mikrofon (nebo reproduktory), jinak bez problému.

A: Ano, tohle letos trochu zahaprovalo. Nejdřív příliš tiché, pak moc hlasité.

Q: Letní termín konference byl super a uvítal bych kdyby byl i příští řočník v podobnou dobu.

A: Tohle určitě bude hlavní dilema které příští rok budeme muset řešit. Letní termín má bohužel trochu nevýhodu že mnoho lidí už odjíždí na dovolenou, a navíc se v daném období koná několik dalších PostgreSQL konferencí s delší historií. Letos naštěstí pgcon byl jen on-line, ale pokud by byl on-site tak bychom měli větší problém získat zahraniční řečníky.

Q: Možná trošku delší, po osmi hodinách je člověk trochu unavený a už se tak dobře nesoustředí

A: To je asi pravda, udržet pozornost na 8 přednášek není jednoduché. Ale nejsem si jist zda lze celodenní konferenci zorganizovat jinak - nutně by to znamenalo méně přednášek.