Jste zde

Hodnocení 2024

Dovolte mi, abych jako každý rok stručně shrnul hodnocení letošního ročníku P2D2 2024. Nejdříve ale pět z vás kteří nám zaslali hodnocení a jako vylosovaní získávají volný vstup na příští ročník:

 • Petr Spodniak
 • Michal Merta
 • Andrea Mézešová
 • Jakub Pašek
 • Michal Kouďa

Co se týká hodnocení, nejdříve se podívejme na hodnocení konference jako celku - výběru přednášek a organizace, a to ve srovnání s předchozími několika ročníky.

 

U organizace si dlouhodobě držíme celkem dobré hodnocení - součet nadprůměrných a výborných hodnocení se dlouhodobě pohybuje někde okolo 95%, a to se těžko překonává. V grafech se to samozřejmě mezi lety lehce mění, ale to je do velké míry šum a souhra náhod na které ani nemáme přímý vliv. To nás jako organizátory samozřejmě velmi těší, byť není jednoduché tuto úroveň udržet a je otázka co se stane až se něco skutečně pokazí (v tomto ohledu jsme zatím měli dost štěstí). Současně bude velice obtížné tuto úroveň udržet pokud bychom se rozhodli nějak upravit formát konference (např. víc paralelních tracků nebo dní), protože čím více pohyblivých částí do sebe musí zapadat, tím obtížnější koordinace.

Hodnocení výběru přednášek je komplikovanější, protože velmi výrazně závisí na subjektivním očekávání účastníků a externích faktorech jako kdo nám jaké přednášky nabídne, případně věci které v okamžiku výběru ani dost dobře nejsme schopni zhodnotit (např. jak bude přednáška prezentována, apod.). Zcela realisticky přiznávám že tohle je dost o náhodě, někdy se trefíme lépe někdy hůře. A podle výše uvedeného grafu jsme se trefili cca stejně jako v předchozích dvou letech, alespoň soudě dle součtu hodnocení "nadprůměrně" a "výborně". Je ale zřetelný posun k "výborně" což potěší. Současně bych ale poznamenal že jako organizátoři se tímto nechceme nechat příliš svazovat - nechceme pouze přednášky které publikum a priori očekává.

Co se týká přednášek, při hodnocení bylo možné hodnotit téma a úroveň prezentace. Agregované výsledky vypadají takto:

Letos jsme si bohužel v obou parametrech (výběr témat i prezentaci) polepšili, a to jak ve srovnání s předchozími dvěma ročníky, tak celkově. Co se týká témat přednášek, je to druhé nejlepší hodnocení za dobu trvání konference (po roce 2020), v prezentaci dokonce historicky nejlepší hodnocení.

Co se týká hodnocení jednotlivých přednášek podle tématu/prezentace, pořadí nejlepších přednášek dle tématu vypadá takto:

 • Techniky optimalizace dotazů do databáze (od cost based optimalizace k JITu)
 • BTREE, GIN a BTREE_GIN indexy na JSONB datech
 • Understanding Consistency in PostgreSQL Replication

a podle prezentace

 • Understanding Consistency in PostgreSQL Replication
 • BTREE, GIN a BTREE_GIN indexy na JSONB datech
 • Techniky optimalizace dotazů do databáze (od cost based optimalizace k JITu)

Zpětná vazba / Dotazy

A nyní reakce na několik dotazů / poznámek z hodnotícího formuláře, na témata která by mohla zajímat i další ...

Q: I did enjoy conference, mainly workshops. Good catering. Good price. Great organization, not a single hiccup!

A: Thanks. The "no hiccup" is mostly luck, but we're happy it went smoothly.

Q: Celkove z konference prevazoval velmi pozitivni dojem. U nekterych prednasek bych ocekaval vetsi hloubku a vice praktickych prikladu z praxe. Pro nektera zajimava temata mi casovy ramec prednasky prisel prilis kratky a informacni prinos tudiz pomerne velmi omezeny.

A: Rozumím, ale v daném časovém rozsahu (45 minut) nikdy nelze jít do detailu v každém aspektu, a současně potřebujeme také přednášky přístupné i začátečníkům apod. Jediná možnost by byla mít např. více tracků a jeden track obecnější a druhý více "hard core". Uvidíme.

Q: Temata super, uvital bych v nekterych pripadech vice casu a vice detailu

A: Díky. Delší přednášky určitě dělat neplánujem, pak je to často úmorné a nutně byto znamenalo snížení počtu přednášek.

Q: Mozna vice predstavek ale obecne temata se povedli vice nez predchozi rok

A: Snažíme se držet klasického formátu s přednáškami na 45 minut, jinak to zvyšuje nároky na řečníky (nutnost přepracování/úpravy přednášek atd.). Jediná možnost jak zvýšit počet přednášek je udělat více paralelních tracků.

Q: If English talks could have been kept in sequence then it would have been great.

A: I understand, but we mix the talks like this intentionally. Otherwise the conference might have "split" into two subconferences, and we don't want that.

Q: Jídlo bylo vynikající, ale u oběda mi trochu chyběl nějaký salát.

A: Souhlasím, před dalším ročníkem připomínku předáme cateringu.

Q: Díky za organizaci, konference byla opět parádní, povedlo se Vám opět přivést do Prahy dost zahraničních speakrů a to se cení. Jídlo a pití taky super, takže za mě 1+. Těším se na další ročník.

A: Díky za positivní hodnocení ;-)

Q: The mix of languages I think is a very good idea, but all slides should be kept in English for anyone who doesn't understand.

A: Yes, it gives us the option to serve both audiences (to some extent) and also get talks from local and foreign speakers. I understand the desire to have at least slides in english, but I don't think that's going to happen - we try not to interfere with what the speakers do, and I don't think we'd want to require all slides to be in english. We'll suggest it to the speakers, but it'll be up to them. But perhaps more importantly, I'm a bit skeptical about understanding the talk just based on the slides, without the commentary. I do understand the challenge, though.

Q: Chybí mi přednáška(y) o novinkách z verze Postgresu minulé a chystané, nějaké tipy a triky, rozebrání novinek do technického detailu apod.

A: Tuhle přednášku jsem obvykle dělal já, ale spíš z povinnosti - je to strašně povrchní, žádné té novince se nedá věnovat adekvátní prostor, atd. Není to moje oblíbená přednáška, a letos jsem si ji nechal v záloze, pokud by nám nějaký řečník vypadl, a to se nestalo.

Q: Večer u piva jsme se přežrali brambůrků. :) Možná by nebylo od věci přidat do mixu třeba i obyčenjě nějaké ovoce.

A: Předáme cateringu před příštím ročníkem ;-)

Q: Školení mohla být zajímavá ale byla rychle obsazená.

A: Ano, to je bohužel problém každý rok. Kapacita je omezená z principu - jednak kapacitou učebeb, ale také aby se dalo dobře diskutovat, dělat nějaká praktická cvičení apod. Příští rok zvážíme možnost přidat ještě další paralelní školení, ale podmínkou je že bude školitel.

Q: Lépe osvětlené plátno při prezentaci, zejména u promítání nějakého textu tmavém pozadí a celkově lepší ostrost textu bylo asi jediné co mě trochu vadilo :-)

A: Tohle bohužel reálně neovlivníme, dostupná technika je pevně daná a myslím i celkem kvalitní. Co ale můžeme udělat je doporučit přednášejícím vyhnout se např. právě kombinaci světlý text + tmavé pozadí, což není problém specifický pro naši konferenci.

Q: Alespoň nějaká informace k organizaci oběda mohla padnout, vytvořila se fronta hned u dveří ze sálu, která ale vedla jen k jednomu výdeji a to ještě jen jednoho ze dvou jidel.

A: Díky za info. Tohle je jediný větší zádrhel kterého si jsme vědomi, očekávali jsme že tyhle věci si pořeší catering.